در شبکه های کامپیوتری برای بیان حداکثر مقدار اطلاعاتی که در واحد زمان از یک درگاه می تواند عبور کند، استفاده می شود .
مخفف عبارت WiFi Protected Setup می باشد و یک روش استاندارد و ساده شده برای برقراری ارتباط بین دستگاه های سرویس گیرنده بیسیم (مانند نوت بوک ها، کارت های شبکه بیسیم و …) و روتر یا مودم های وایرلس که نیازی به کلمه عبور اصلی آن نمی باشد .
خط تلفن را به چند شاخه تبدیل میکند .یک شاخه به سیم اصلی تلفن منزل و شاخه دیگر به سر مودم DSL متصل میشود ،Splitter به عنوان یک دستگاه جدا کننده فرکانس صدا و داده و همچنین از بین بردن نویز می شود .
پورت که در معنا به معنی درگاه است برای رد و بدل کردن اطلاعات بین دو کامپیوتر استفاده میشود.‏محلی است که داده‌ها وارد یا خارج می‌شوند.
هاستینگ معادل کلمه میزبانی می باشد ، و در واقع همان فضائی است که شما در دنیای اینترنت در اختیار خود میگیرید و میتوانید در آن اطلاعات خود را برای تمام افراد جهان به نمایش بگذارید .
دامین معادل کلمه قلمرو می باشد, و در واقع نامی است که شما برای وب سایت خود در نظر می گیرید .
مخفف عبارت Disconnect می باشد و زمانی اتفاق که از اینترنت قطع می شوید .
محل وارد کردن آدرس اینترنت در مرورگر ” مانند www.yahoo.com
به طور کلی می توان گفت میان افزار یا نرم افزاری است که بر روی دستگاه ها (سخت افزار) نصب می شوند. این میان افزار یا نرم افزارها چیزی شبیه به سیستم عامل ها هستند .
به رادیویی که معمولاً بیرون ( پشت بام ) از ساختمان نصب می شود .
ارسال هرگونه اطلاعات در اینترنت و شبکه .
دریافت هرگونه اطلاعات در اینترنت و شبکه .
مخفف عبارتWireless Distribution System است. با این سیستم می توان ارتباط وایرلسی یکپارچه ای در مساحت های بیشتر ایجاد نمود،معمولا Access Point ها برای اتصال به یکدیگر نیاز به ارتباط کابلی دارند اما این قابلیت امکان بیسیم بین دو Access Point را فراهم می آورد .اگر شما دو دستگاه Access Point داشته باشید و یکی از آنها سرویس دهنده اصلی باشد Access Point دوم تنها امواج فرستنده را گرفته و تقویت کرده و مجدد ارسال می نماید .
مخفف عبارت power over Ethernet است ، این تکنولوژی جهت انتقال برق از طریق کابل شبکه مورد استفاده قرار می گیرد.
به ارتباط های بدون سیم گفته می شود که در آن از امواج رادیویی، مادون قرمز و مایکروویو برای ارتباط دودستگاه استفاده می شود.
مخفف عبارت Asymmetric Digital Subscriber Line می باشد،که از خطوط تلفن برای برقراری ارتباط با اینترنت استفاده می نماید .
مخفف عبارت Worldwide Interoperability for Microwave Access است، که یک تکنولوژی بیسیم برای اتصال دستگاه های گوناگون از طریق امواج مایکرویو می باشد، این تکنولوژی بیشتر در فضای باز ( outdoor ) کاربرد داشته و مشابه شبکه تلفن همراه است
مخفف عبارتWireless Fidelity  است،که مشخص کننده یک تکنولوژی ارتباطی بیسیم بوده و برای اتصال دستگاه های گوناگون به شبکه وایرلس می باشد  .
سخت افزاری است جهت اتصال به یک شبکه بیسیم (وایرلس) که از درگاه USB برای اتصال به کامپیوتر ها استفاده می کند .
هر دستگاه یا کامپیوتر برای وصل شدن به شبکه و یا اینترنت نیاز به یک IP Address  دارد در بعضی مواقع نیازمندیم که  IP کامپیوتر و یا دستگاه مورد نظر تغییر نکند و ثابت باشد که این نوع IP Address  را  Static IP می نامیم .
در صورت عدم استفاده از Static IP ، با هر بار اتصال به شبکه ممکن است IP  دستگاه مورد نظر تغییر کند. که به این نوع IP Address  را Dynamic IP  می نامیم .

مخفف عبارت  Trace Route می باشد،این دستور  برای نمایش دادن تعداد روتر ها (Hop) و مسیر پیمایش بسته از مبدا به مقصد استفاده می شود .

مثال :

Tracert 8.8.8.8

مخفف عبارت Domain Name Service است. وظیفه این سرویس  تبدیل نام دامنه به یک  IP Addressخاص می باشد. کاربرد DNS زمانی مشخص می شود که شما نام دامنه ای نظیر avagostar.net را صفحه مرورگروب خود وارد می کنید.
مخفف عبارتDynamic Host Control Protocol  است . به کمک آن می توان یک پروتکل ارتباطی درشبکه محلی ایجاد کرد که به مدیر شبکه و یا سرور امکان اختصاص اتوماتیک IP Address  به کامپیوترها و یا هر دستگاه در شبکه را فراهم می کند .
مخفف عبارت Customer Relationship Management به معنای مدیریت ارتباط با مشتریان بوده و رابط بین کاربران و شرکت ارائه دهنده سرویس می باشد .
دستور Ping یا Packet Internet Grouper یک فرمان برای چک کردن در دسترس بودن دستگاه (Node) یا کامپیوتر مورد نظر در شبکه می باشد و همچنین این فرمان برای اندازه گیری زمان رفت و برگشت بسته داده ای در شبکه کاربرد دارد . وقتی شما از IP خاصی اصطلاحاً Ping میگیرید یک بسته داده ای تحت پروتکل ICMP به کامپیوتر مقصد ارسال میشود. کامپیوتر مقصد نیز دقیقاً همان بسته ای که به صورت تصادفی ایجاد شده را برمی گرداند.

مثال :

Ping 4.2.2.4

مخفف عبارتBit Per Second  ( بیت در ثانیه ) است که واحد سرعت انتقال داده ها در اینترنت و شبکه می باشد .
در شبکه های کامپیوتری ابزاری است که برای جلوگیری از دسترسی و نفوذ غیر مجاز مورد استفاده قرار گرفته و کاربرد امنیتی دارد .
به اشتراک گذاری داده ها و منابع سخت افزاری برای استفاده همه کامپیوتر های موجود در شبکه .
نرم افزار هایی هستند که برای مرور و مشاهده صفحات وب مثل ” www.google.com ” مورد استفاده قرار می گیرد، متداول ترین این نرم افزار ها عبارتند از : ” FireFox, Google Chrome, IE , Safari ” می باشد .
مخفف عبارت Service Set Identifier است و نامیست که مشخص کننده ی یک شبکه بیسیم می باشد که برای همه ی سیستم ها در محدوده پوشش آن شبکه بیسیم ارسال می شود .
به معنای اختصاص یک پهنای باند مشخص به صورت تضمین شده می باشد و معمولاً این شیوه ارائه سرویس نسبت به سایر روش ها پر هزینه تر است .
ابزار ها یا نرم افزار های هستند که به تسحیل فرآیند دانلود توسط کاربر کمک می کند. متداول ترین این نرم افزار ها عبارتند از :Gozilla, IDM, DAP, Internet Download Manager  .

مخفف عبارت Media Access Control است، هر کامپیوتری دارای کارت شبکه می باشد که برای شناسایی آن در شبکه از mac  آن استفاده می شود که درکنار IP همیشه شناسه هر شخص و کامپیوتر در اینترنت قرار می گیرد .شکل یک مک به صورت زیر می باشد :

AC:FD:EC:3C:AC:AB

در لغت به معنای سرویس محدود می باشد و به طور کلی به سرویس هایی که طی بازه زمانی مشخص در ترافیک حجم دریافت و ارسال (دانلود و آپلود) محدودیت دارند Limited service گفته می شود .
در لغت به معنای سرویس نامحدود می باشد و به طور کلی به سرویس هایی که طی بازه زمانی مشخص محدودیت حجمی در دریافت و ارسال (دانلود و آپلود) ندارند  Unlimited Service گفته می شود .
ترافیک حجمی ماهیانه یک سرویس اینترنت .
مشخص کننده سیستم عامل در کامپیوتر ها می باشد،رایج ترین سیستم عامل ها عبارتند از :Windows 7 ,8, XP, Linux,Mac  ,و …
کامپیوترها برای حضور در شبکه یا اینترنت نیاز به یک شناسه دارند. این شناسه Internet Protocol نامیده می‌شود که به اختصار آن را IP می نامیم.

در زیر نمونه های از IP Address را می توانید مشاهده نمایید :

۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۱ ، ۲۱۶٫۲۷٫۶۱٫۱۳۷ ، ۱۷۲٫۲۸٫۱۶٫۱۵۰