چرا ما نیاز به Netinstall کردن RouterOS در روتربردهای میکروتیک داریم؟

زمانی که کاربر نام کاربری و یا رمز عبور به صفحه کنسول و یا Winbox را فراموش کرده باشد , در زمان Upgrade روتربرد برق می رود و این عمل به طور کامل انجام نشده  که سبب بالا نیامدن سیستم عامل آن می شود. همچنین به هر دلیلی که سیستم عامل به درستی عمل نمی کند و نمی توانیم به روتربردهای میکروتیک متصل شویم در این موارد نیاز به Netinstall روتربرد خواهیم داشت.

آموزش نصب router OS  با استفاده از نرم افزار  Net install

کاربرد   :

  • مواقعی که قصد نصب مجدد  Router OS  را دارید  .
  • فراموش نمودن کلمه عبور  Mikrotik برای ورود.
  • بررسی امکان راه اندازی مجدد میکروتیک های مشکل دارد. ( عدم امکان اتصال به میکروتیک)
  • بخشی از پکت ها فعال نمی شود.

پیش از شروع

  • اتصال میکروتیک و رایانه را فراموش نکنید ( با کابل به Ether 1  میکروتیک  )
  • به کارت شبکه رایانه خود یک نشانی مثلا  ۱۹۲.۱۶۸.۸۸.۱۰ را اختصاص دهید  .
  • ابتدا نرم افزار Netinstall  را از سایت میکروتیک دریافت و آنرا اجرا نمایید  .

دو روش برای بالا اوردن در حالت Boot Over Ethernet وجود دارد

  • از طریق پرت سریال و  PUTTY ( روتربوردهای داری پورت کنسول )
  • از طریق نگه داشتن دکمه ی ریست ( روتربوردهای بدون پورت کنسول )

من در این مثال از میکروتیک RB750  استفاده کرده ام ، دکمه RES در پنل کنار پورت های اترنت را در حالت فشرده شده نگه می دارم و مجددا آنرا روشن میکنم ، صبر میکنم تا چراغ ACT به حالت چشمک زن در آید ( .برای مدل های دیگر مثل RB433  نیز باید از دکمه Reset  در کنار box  میکروتیک استفاده کنید)

 

در برنامه Netinstall زیر پنجره Routers/Drives  در قسمت NetBooting مشابه زیر یک IP از رنج دلخواه وارد نمایید و مشابه همان رنج ip در سیستم متصل به پورت Ethernet ثبت نمایید

2016-10-17_16-33-03

در صورت درست فشردن دکمه ریست، در پنجره Routers/Drives  مشاهده میکنید ، در سطر انتهایی یک میکروتیک RB750  نمایش داده می شود ، کافی است در این صورت بر روی همان سطر کلیک کنید .با این کار گزینه Install  نیز فعال می شودهمچنین ، Software ID  نمایان می شود   ، اگر مایل هستید که تنظمیات قبلی باقی بماند میتوانید گزینه Keep Old Configuration  را انتخاب کنید .در غیر ایین صورت میتوانید تنظمیات کادرهای پایین این گزینه را انجام دهید  .

در ادامه کار باید محل بسته ها و سپس بسته هایی که قصد نصب آنها را دارید انتخاب کنید  این بسته ها مشابه برنامه Netinstall از همان صفحه و محل با کلیک بر روی All Packages قابل دریافت است سعی کنید آخرین نسخه را دریافت نمایید که همزمان عمل Upgarde روتر نیز انجام می شود، همانطور که در تصویر زیر مشخص است ، می توانید از برخی بسته ها صرف نظر کنید ، همچنین دقت داشته باشید برای بسته هایی که وابسته به بسته دیگر هستند ، با انتخاب بسته وابسته ، بسته اصلی نیز انتخاب خواهد شد  .

وقتی همه یسته های مورد نظر را انتخاب کردید ، کافی است بر روی گزینه Install  کلیک کنید ، بعد از آن در سطر بعد از Routers/Drives  عملیات انتقال داده ها را مشاهده می کنید  .

تذکر : به قسمت Key  تغییری ایجاد نکنید ! هر تغییر بی حساب در این بخش باعث از دست رفتن key  میکروتیک خواهد شد  .

حال با حذف IP سیستم  متصل و اتصال به یکی از پورت ها بطور اتوماتیک با اجرای Winbox مک آدرس روتر برای اتصال و کانفیگ قابل شناسایی می باشد.

<!—* Protect.Blog.ir- -هر نوع کپی برداری با ذکر یک صلوات برای سلامتی و تعجیل در ظهور مولا صاحب الزمان بدون ذکر منبع مجاز است- -Protect.Blog.ir *!–>
1پسند
2240بازدید

ممكن است این موارد را هم بپسندید!

ارسال دیدگاه

لطفا نام خود را وارد كنید! لطفا آدرس ایمیل را صحیح وارد كنید! لطفا پیام را وارد كنید!