جهت تست بر روی دکمه ی Begin Test کلیک کرده و منتظر شوید تا به طور اتوماتیک نرم افزار شروع به انجام عملیات تست سرعت نموده و در آخر نتیجه را اعلام کند ، این فرایند بسته به سرعت اینترنت شما ممکن است از ۱۰ ثانیه تا حتی چند دقیقه و یا بیشتر به طول انجامد. در پایان تست ، نتیجه ی سرعت ارسال اطلاعات ( آپلود ) در سمت راست و دریافت اطلاعات ( دانلود ) در سمت چپ به صورت جداگانه نمایش داده می می شود.

مثال : عدد ۰.۷۳ به معنای ۷۳۰ کیلوبیت بر ثانیه – عدد ۱.۷۳ به معنای ۱ مگابیت و ۷۳۰ کیلوبیت بر ثانیه است.

سرعت دانلود
Mbps
سرعت آپلود
Mbps
زمان پاسخ
ms
آدرس IP شما:

آیا تاکنون به این موضوع فکر کرده اید که چرا با این که سرعت اینترنت شما برای مثال Kb 128 است اما همواره با ۱۵ یا ۱۶ KB در ثانیه بیشتر دانلود نمی کنید؟

چرا بین سرعت واقعی اینترنت و سرعت دانلود تفاوت زیادی وجود دارد؟

این موضوع یک دلیل منطقی دارد و بسیاری از افراد در این خصوص دچار اشتباه میشوند.

هم اکنون به معرفی نکته ای میپردازیم که همه چیز را در این زمینه روشن میکند. باید گفت هیچ تفاوتی بین سرعت واقعی اینترنت و سرعت دانلود وجود ندارد و در واقع این دو با هم برابر می باشند. تفاوت در واحد محاسبه این دو است.

سرعت اتصال شما به اینترنت برحسب Kbps (کیلوبیت در ثانیه) و سرعت دانلود بر حسب KBps (کیلوبایت بر ثانیه) نمایش داده می شود و از طرفی هر بایت معادل ۸ بیت می باشد.

پس اگر سرعت اینترنت شما به فرض ۱۲۸ کیلو بیت در ثانیه باشد با تقسیم عدد ۱۲۸ بر ۸ آن را به کیلو بایت در ثانیه تبدیل کرده ایم و چون طبق قرار داد سرعت دانلود همواره برحسب KBps می باشد پس سرعت دانلود شما با توجه به حاصل تقسیم حداکثر برابر ۱۶ KBps خواهد بود.

توجه داشته باشید که در کل حرف B اگر بزرگ نوشته شود به معنای Byte و اگر این حرف کوچک نوشته شود b به معنای Bit می باشد.

چه عواملی می‌توانند باعث شوند سرعت و کیفیتِ ارتباط اینترنت شما کمتر از مقدار واقعی آن باشد؟

  • برنامه‌های دیگری در پس‌زمینه در حال استفاده از اینترنت باشند‌
  • به‌طور کلی دانلود یا آپلود هم‌زمان باعث می‌شود سهم کمتری از ارتباط اینترنتی به نرم‌افزار تست سرعت اختصاص پیدا کند.
  • نرم‌افزارهای ضد ویروس معمولا به طور خودکار و دوره‌ای اطلاعات خود را با استفاده از اینترنت به‌روز رسانی می‌کنند.
  • سایر نرم‌افزارهای نصب شده روی کامپیوتر یا موبایل هم ممکن است برای به‌روز رسانی اقدام به دانلود کنند.
  • گاهی برنامه‌های مخرب یا ویروس‌ها هم می‌توانند عامل آپلود و دانلود اطلاعات در اینترنت باشند.
  • توصیه می‌کنیم همیشه برنامه Anti-Virus و Firewall مناسب روی سیستم خود داشته باشید. با این کار امنیتِ اتصال اینترنتی خود را تضمین و از قرار گرفتن اطلاعات شخصی خود در معرض خطر جلوگیری می‌کنید.

برای این که نتیجه تست سرعت شما صحیح‌تر باشد، بهتر است در ساعت‌های مختلف شبانه‌روز تست را تکرار کنید. می‌توانید به طور موقت نرم‌افزار ضد ویروس و سایر برنامه‌ها را از حالتِ به‌روز رسانیِ خودکار خارج کنید. فراموش نکنید که بعد از انجام تست سرعت، تنظیمات نرم‌افزار ضد ویروس را به حالت خودکار برگردانید.

دستگاه‌های دیگری (کامپیوتر، موبایل، تبلت، تلویزیون…) به اینترنت وصل باشند و هم‌زمان از یک سرویس اینترنت استفاده کنند‌

زمانی که چند کاربر به طور مشترک از یک سرویس اینترنت استفاده می‌کنند، احتمال دارد هم‌زمان با انجام تست سرعت، دستگاه دیگری در حال استفاده از اینترنت باشد. در این مواقع نتایجی که دریافت می‌کنید در واقع بخشی از سرعت واقعی سرویس اینترنت شماست.

برای جلوگیری از این حالت سعی کنید ارتباط اینترنتی تمام دستگاه‌های دیگر را موقتا قطع کنید و تنها با یک دستگاه به اینترنت وصل شوید و اقدام به تست سرعت کنید.

سیگنال WiFi دریافتی شما از مودم ضعیف باشد

اگر از مودمِ WiFi برای اتصال بی‌سیمِ کامپیوتر یا موبایل خود به اینترنت استفاده می‌کنید، قدرت سیگنال دریافتی از مودم و وجود نویز هم می‌تواند یکی از عوامل تاثیرگذار روی سرعت و کیفیت اتصال اینترنت شما باشد. به‌ویژه دریافت سیگنال زیر ۵۰٪ می‌تواند علاوه بر کاهش سرعت دانلود و آپلود، زمان پینگ شما را هم طولانی‌تر کند.

برای رفع این مساله بهتر است تا جایی که سیگنال دریافتی شما به ۱۰۰٪ برسد به مودمِ بی‌سیم خود نزدیک شوید، یا به جای اتصال بی‌سیم، دستگاه خود را از طریق کابل به مودم وصل کنید.